Kaip surasti pagrindinius žvaigždynus danguje

Gidas po vasaros dangų
Kaip surasti žvaigždynus danguje
13 Rgs 2019

Kaip surasti pagrindinius žvaigždynus danguje

/
Posted By

Rugpjūčio- rugsėjo  naktys - tinkamiausias laikas pasižvalgyti į dangų: nuostabiai švyti  Paukščių takas, išryškėję žvaigždynai. Daugelio dėmesį patraukė Perseidų lietus. Ką tai reiškia? Kad meteorai pasirodo Persėjo žvaigždyno zonoje. O kur tas Persėjas, kaip jį surasti? Jis yra netoli Kasiopėjos. Štai čia ir prieiname prie pagrindinių dangaus žvaigždynų- orientyrų. Gal bus įdomus juos surasti, keliaujant žvilgsniu naktinio dangaus platybėmis.

Pagrindiniai orientyrai vasaros danguje

Didieji Grįžulo Ratai

Tai svarbus, o nemažai žmonių daliai vienintelis orientyras danguje. Jis matomas ir vasarą, ir žiemą, taigi gera atskaitos sistema. Nuo Grįžulo ratų, pratęsus jų linijas, galima rasti kitus svarbiausius dangaus taškus - sukurti tarytum koordinačių ašį. Pratęsę "vežimo" galutinę liniją septynis kartus, aptiksime Šiaurinę žvaigždę, tą dangaus centrą, aplink kurį šiuo metų sukasi žvaigždynai (senovėje buvo kitaip, nes Žemės ašis žvaigždynų atžvilgiu per laiką pasislenka - tas procesas, kurio ciklas 26000 metų, vadinamas precesija). Tai palyginus neryški žvaigždė, bet labai svarbi. Nuo jos prasideda Mažieji Grįžulo ratai. Nuo Šiaurinės atidėję dar tokį patį atstumą rasime Kasiopėją (ji panaši Į W raidę). Na, netoliese jos yra ir Persėjo žvaigždynas.

Pratęsę Didžiųjų Grįžulo ratų lenktą "ieną", atsiremsime ryškią žvaigždę - Arktūrą. Tai labai didel žvaigždė - daugkart didesnė už mūsų Saulę. Virš Arktūro, tarytum koks kaklaraištis, įišsitiesęs Jaučiaganio žvaigždynas. Šalia  tarytum dubenėlis - Darželis.

Vasaros trikampis

Vasarą dangaus vršuje išryškėja žvaigždžių trikampis (jis taip ir vadinamas - Vasaros trikampiu).  Tai Vega, Denebas ir Altairas.  Vega priklauso Lyros žvaigždynui - jį lengva aptikti (atrodo kaip rombas). Denebas - Gulbės žvaigždynui (pratęstas kryžius, išties primenantis skrendančią gulbę). Altairas - Erelio žvaigždynui.

vasaros zvaigzdynai

Kokios žvaigždės ir planetos matomos 2019 metų rugsėjo  mėnesį?

Žvaigždės
  • Sirijus matomas 3 valadas prieš saulėtekį.
  • Arktūras - 3 valandas po saulėlydžio.
  • Vega - visą naktį.
  • Rigelis - visą naktį, bet geriausiai - paryčiais.
  • Kapela - visą naktį.
  • Procionas - 3 valandas prieš saulėtekį.
Planetos
  • Šiuo metu danguje  apie vidurnaktį galime stebėti Jupiterį (4 valandas po saulėlydžio) ir Saturną  (apie 6 valandas po saulėlydžio).
  • Su teleskopu ar gerais žiūronais beveik visą naktį galima stebėti Neptūną ir Uraną.
  • Venera, Merkurijus ir Marsas yra per arti Saulės, kad būtų aiškiai matomi, trumpam Venerą ir Merkurijų  galima pamatyti per saulėlydį.