Penkios stichijos. Kodėl penkios?

Ką svarbu žinoti apie stichijas
stichijos elementai
5 Rgp 2019

Penkios stichijos. Kodėl penkios?

/
Posted By

Kas gi yra tos stichijos?

Nuo seniausiųjų laikų  yra fundamentalus mokymas, mus pasiekęs tiek iš antikos filosofų, tiek iš rytų, Kinijos, Indijos, apie pirmaprades stichijas, kuriomis leidžiasi dvasia į materiją.

Iš amžinojo dvasios šaltinio pirmiausia pasireiškia eterio, arba erdvės ,elementas. Vakarų tradicijoje jis ir buvo vadinamas kvintesencija, arba penktuoju elementu.  Indijos tradicijoje sakoma, kad iš jo susiformuoja 3 gunos: vata, pita, kapha.  Na, kokiu žvilgsniu bežiūrėtume, akivaizdu, kad jis  pats subtiliausias, sunkiausiai – bent jau mūsų epochoje - suvokiamas, sunkiausiai apčiuopiamas, apibūdinamas elementas. Na, nieko keisto, mūsų epocha vadinama kali juga, didžiausio nunirimo į materiją, materializmo epocha.

Iš eterio elemento tankėdamas susiformuoja oro elementas, paskui ugnis, vanduo, žemė.

5  stichijų charakteristikos

Eteris

Eterio mandala

Tai beribė erdvė, akaša, kurioje telpa viskas, iš kurios viskas išsivynioja, išsiskleidžia. Eterio elemento spalva yra pilka, veidrodinė, plieninė. Na, ir įvardyti ją sunku. Nuo šio elemento harmoningumo arba ne priklauso santykis su erdve, netgi turbūt ir erdvėlaikiu. Indų tradicija sieja eterio elementą su plėtra. Jei eterio elementas pažeistas, tai žmogus „susipykęs“ su erdve: jos jam gali trūkti, sunku rasti savo vietą, arba erdvė gąsdina chaotiškumu.

Eterio elemento mandalą rasite čia:

Oras

Oro elemento mandala

Jau kiek tankesnis elementas. Jis susijęs su mentaliniu lygmeniu, mintimis. Oras juda greitai, yra lengvas, dinamiškas. Jis siejamas su judėjimu. Tai Jan elementas. Jei norime aiškaus mąstymo, geros orientacijos, nuovokumo, įžvalgos, lengvo bendravimo, reikėtų stiprinti ir harmonizuoti oro elementą. Tai gaima padaryti per kvėpavimo praktikas ar tiesiog daugiau būnant atvirame ore, pasidžiaugiant vėju. Neharmoningas oro elementas – tai chaosas, paviršutiniškumas, negebėjimas susikaupti, aiškiai mąstyti, padrikos mintys. Neharmoningas ir silpnas - sunkumas perduoti ir priimti informaciją, kontaktų trūkumas.

Oro elemento mandalą rasite čia:

Ugnis

Egnies elemento mandala

Ji įgyja dar daugiau tirštumo, tai irgi Jan elementas – aktyvus, dinamiškas. Ji siejama su karščiu. Ugnis suteikia lyderio savybių: drąsos, pasitikėjimo savimi, aktyvumo, džiugesio, optimizmo. Tokie žmonės dosnūs, kūrybingi, trykšta energija. Šių savybių galima pasisemti iš Saulės, jei jos trūksta – dažniau užsikurkite laužą ar židinį, pasėdėkite prie jo.  Ypač tai aktualu tiems , kurie trūksta valios, drąsos. Neharmoninga ugnis – tai puikybė, agresija, nevaldomas pyktis. Svarbu išmokti šias ydas suvaldyti, nes galima daug sunaikinti, lyg įsisiautėjus gaisrui.

Ugnies elemento mandalą rasite čia:

Vanduo

Vandens elemento mandala

Toliau tirštėjantis dvasios impulsas tampa vandeniu. Vanduo dar takus, nekietas, jis ir siejamas su takumu. Tai pasyvus, In elementas. Jis vėsus, labiau prisitaikantis nei formuojantis, tarytum priešingybė ir drauge atasvara ugniai.  Iš vandens gimsta visa gyvybė. Tad ir vandens elementas suteikia takumo, švelnumo, rūpestingumo, įkvėpimo ir fantazijos. Jis susijęs su pasaulio paslaptimis, menine kūryba, jautra, intuicija, jausmų pasauliu. Jei atbuko jausmai, jei trūksta įkvėpimo, ramybės, pasėdėkite prie vandens, leiskite jam nuplauti rūpesčius. Jei vandens stichija neharmoninga, tai reiškiasi kaip perdėtas sentimentalumas, egzaltacija, baimės, aukos pozicija, intrigos.

Vandens elemento mandalą rasite čia:

Žemė

Žemės elemento mandala

Pagaliau pasiekiamas pats kiečiausias būvis. Tad žemės elementas siejamas su tvirtybe, kietumu. Jis suteikia praktiškumo, gebėjimo tvarkyti materialius reikalus, konkretumo, atsparumo, tvirtybės, stabilumo, patikimumo. Jei trūksta šių savybių, jomis galima pasipildyti vaikščiojant basomis žeme, ją dirbant, sodinant, prižiūrint augalus, gyvūnus, su meile dirbant paprastus, kasdienius darbus. Kartais to labai reikia, kai atsiplėšimas nuo žemės elemento tampa didelis. Tai pasireiškia finansų pakrikimu, iliuzijomis, negebėjimu tvarkyti kasdienių reikalų. Kita vertus, neharmoningas stiprus žemės elementas reiškiasi kaip gobšumas, ribotumas, perdėtas materializmas, subuitiškėjimas. Tada reikėtų atsigręžti į kitus elementus, jais pasipildyti.

Žemės elemento mandalą rasite čia:

Stichijos ir zodiako ženklai

Jau toliau, iš 4 stichijų – oro, ugnies, vandens ir žemės – išsiformuoja konkretesnės archetipinės apraiškos, siejamos su 12 zodiako ženklų.

 • Oro ženklai: Dvyniai, Svarstyklės, Vandenis.
 • Ugnies ženklai: Avinas, Liūtas, Šaulys.
 • Vandens ženklai: Vėžys, Skorpionas, Žuvys.
 • Žemės ženklai: Jautis, Mergelė, Ožiaragis.

 

 • Oras – tai mentalo lygmuo.
 • Ugnis – valios, ketinimo.
 • Vanduo – jausmų.
 • Žemė – materijos.

Taigi Oro ženklams kaip pagrindinis akcentas bus mentalas, ugnies – valia, vandens – jausmai, žemės – fizinis kūnas.  Vėlgi reikėtų suprasti, kad tai patogus supaprastinimas, padedantis suprasti prigimtį, įvairių savasties lygmenų sąveiką, bet kiekvienas žmogus savitas, unikalus ir gali reikštis įvairiais lygiais.

Kaip harmonizuoti stichijas?

Taigi matome, kad norint suvokti zodiako ženklus reikia suvokti stichijas, jos yra pagrindas. Kyla klausimas, o kaipgi harmonizuoti stichijas?  Kaip išgryninti santykį su jomis, susidraugauti?

Tam yra nemaža būdų:

 • Tiesioginis bendravimas su stichijomis materialiame lygmenyje, juo puoselėjimas, neteršimas. Jei spjaudote ant žemės, šiukšlinate, teršiate, niekinate žemės stichiją, oro stichiją teršia keiksmai, rūkymas ir kitoks dūminimas, melavimas, taip pat ir tuščias plepėjiimas; vandens stichiją teršia vandens telkinių bei pakrančių tarša, intrigos, neigiamų emocijų kurstymas, tyčiojimasis iš kitų žmonių jausmų; ugnies stichiją turbūt sunkiausia užteršti, tačiau nederėtų deginti šiukšlių lauže, prie kurio ilsitės, apskritai, jei norite švento santykio su ugnimi, reikėtų pagalvoti, ką į ją metate. Yra labai gražūs ugnies ritualai, agnikotra, kai ugniai aukojami ryžiai, medus, aliejus, sviestas.
 • Stichijos valymas (šiukšlių rinkimas, ekologiją skatinanti veikla), meilės išreiškimas jai.
 • Ritualai (galite susikurti ir patys arba pasiieškoti jums artimoje dvasinėje tradicijoje);
 • Mantros, maldos, postulatai;
 • Jantros, mandalos;
 • Tinkamas mineralų nešiojimas.

„Na, visų dorybių pagrindas yra sąmoningumas. Jeigu su stichija susijusią savybę siekiame realizuoti ramiai, su pusiausvyra, tai harmonizuos pačią stichiją mumyse. Žemės – ramus, atsakingas savo pareigų atlikimas (ne per daug, ne per mažai – tiek, kiek reikia), vandens – ramus švelnumas, atjauta (be egzaltacijos, bangavimo, tačiau ir neužspaudžiant jos), ugnies – rami drąsa (ne agresija ir ne bailumas), oro – ramus, draugiškas bendravimas, siekis aiškiai perduoti informaciją (ne vangiai, supainiotai, bet ir ne chaotiškai).“