Kaip surasti pagrindinius žvaigždynus danguje

Gidas po vasaros dangų
Kaip surasti žvaigždynus danguje
13 Rgp 2018

Kaip surasti pagrindinius žvaigždynus danguje

/
Posted By

Rugpjūčio naktys - tinkamiausias laikas pasižvalgyti į dangų: nuostabiai švyti  Paukščių takas, išryškėję žvaigždynai. Daugelio dėmesį patraukė Perseidų lietus. Ką tai reiškia? Kad meteorai pasirodo Persėjo žvaigždyno zonoje. O kur tas Persėjas, kaip jį surasti? Jis yra netoli Kasiopėjos. Štai čia ir prieiname prie pagrindinių dangaus žvaigždynų- orientyrų. Gal bus įdomus juos surasti, keliaujant žvilgsniu naktinio dangaus platybėmis.

Pagrindiniai orientyrai vasaros danguje

Didieji Grįžulo Ratai

Tai svarbus, o nemažai žmonių daliai vienintelis orientyras danguje. Jis matomas ir vasarą, ir žiemą, taigi gera atskaitos sistema. Nuo Grįžulo ratų, pratęsus jų linijas, galima rasti kitus svarbiausius dangaus taškus - sukurti tarytum koordinačių ašį. Pratęsę "vežimo" galutinę liniją septynis kartus, aptiksime Šiaurinę žvaigždę, tą dangaus centrą, aplink kurį šiuo metų sukasi žvaigždynai (senovėje buvo kitaip, nes Žemės ašis žvaigždynų atžvilgiu per laiką pasislenka - tas procesas, kurio ciklas 26000 metų, vadinamas precesija). Tai palyginus neryški žvaigždė, bet labai svarbi. Nuo jos prasideda Mažieji Grįžulo ratai. Nuo Šiaurinės atidėję dar tokį patį atstumą rasime Kasiopėją (ji panašin Į W raidę). Na, netoiese jos yra ir Persėjo žvaigždynas.

Pratęsę Didžiųjų Grįžulo ratų lenktą "ieną", atsiremsime ryškią žvaigždę - Arktūrą. Tai labai didel žvaigždė - daugkart didesnė už mūsų Saulę. Virš Arktūro, tarytum koks kaklaraištis, įišsitiesęs Jaučiaganio žvaigždynas. Šalia  tarytum dubenėlis - Darželis.

Jei pratęsime tą ienos lliniją dar žemiau, prie pat horizonto gaime aptikti ryškiausią Mergelės žvaigždyno žvaigždę - Spiką.

Vasaros trikampis

Vasarą dangaus vršuje išryškėja žvaigždžių trikampis (jis taip ir vadinamas - Vasaros trikampiu).  Tai Vega, Denebas ir Altairas.  Vega priklauso Lyros žvaigždynui - jį lengva aptikti (atrodo kaip rombas). Denebas - Gulbės žvaigždynui (pratęstas kryžius, išties primenantis skrendančią gulbę). Altairas - Erelio žvaigždynui.

kaip surasti žvaigždynus danguje

Zodiako ženklai

Vidurnaktį  pažeme puikiai galima pamatyti Skorpioną su žnyplėmis ir užriesta uodega. Prieš jį Svarstyklės, už jo Šaulys, Ožiaragis, kuriuose šiuo metu yra pilka akimi iš Žemės aiškiai matomos keletas planetų.

Planetos

Šiuo metu danguje galime stebėti ryškiai spindinčias net 3 planetas: Venerą, Jupiterį ir Marsą (Saturnas ryškiausiai buvo matomas prieš mėnesį, Merkurijus matomas trumpai prieš saulėtekį).

Veneros orbita arti Saulės, todėl ji ir keliauja ekliptika greta: šiuo metu po Saulės laidos trumpam ją galima matyti vakaruose, Svarstyklių žvaigždyne (Skorpionui iš dešinės).

Toliau, Skorpiono žvaigždyne,  virš horizonto pietvakariuose, nuo vakaro ryškiai matomas Jupiteris. Jis didžiausia Saulės sistemos planeta. Jį šiuo metu galima stebėti iki vidurnakčio.

Šiuo metu puikiai matomas Marsas - ši raudona "žvaigždė" didžiąją nakties dalį matoma Ožiaragio žvaigždyne (Skorpionui iš kairės), nuo vakaro jį galima pamatyti pietuose. Tai reta proga - Marsas labai priartėjęs prie Žemės, todėl toks ryškus, dukart ryškesnis netgi už Jupiterį. Kitąkart tiek priartės  tik 2035 metais).