Kas budizmo tradicijoje sakoma apie užtemimus?

Rekomendacijos, kaip elgtis užtemimo laikotarpiu
Budizmas apie Saulės ir Mėnuli užtemimus
10 Rgp 2018

Kas budizmo tradicijoje sakoma apie užtemimus?

/
Posted By

Na, netrukus, rugpjūčio 11 dieną – paskutinis šių metų užtemimas. Turbūt visose pasaulio tradicijose – tiek indų, tiek majų, tiek europietiškoje – suprantamas užtemimo momento reikšmingumas, jog tai yra išskirtinis metų momentas. Kas apie tai sakoma budistinėje tradicijoje?

Veiksmų pasekmės užtemimų metu pasidaugina daugybę kartų

Tokie didieji budizmo mokytojai kaip Lama Zopa Rimpočė teigia, kad Saulės užtemimo metu padarytų veiksmų pasekmės – tiek geros, tiek blogos – pasidaugina šimtą milijonų kartų (kituose šaltiniuose sakoma – milijoną kartų), o Mėnulio – septynis milijonus kartų. Tuo norima pasakyti, kad skirtumas labai didelis, todėl reikia pasistengti būti kuo labiau sąmoningam ir etiškam užtemimo metu, nes pasekmės labai didelės. Štai paprastos jaunaties ir pilnaties metu, kaip teigiama, tos pasekmės pasidaugina „tik“ šimtą kartų. Todėl tuo metu ir geriau nesusitapatinti su emocijomis (o jos tikrai būna stipresnės), neužsisuskti jose, nes paskui bus kur kas sunkiau iš tos būsenos išeiti nei paprastai.

Priešnuodžiai ir patarimai

Budizmo tradicijoje diena prieš jaunatį (ir prieš Saulės užtemimą taip pat) yra skiriama apsivalymui, apsaugos  (Dharmos sargų) praktikoms. Kaip priešnuodis ir galimybė valyti bei gerinti savo karmą ypatingais momentais (per jaunatį, pilnatį ir ypač užtemimus)  patariama vienai dienai prisiimti 8 Mahajanos priesakus. Kokie gi jie? 1.Nežudyti. 2.Nevogti. 3.Susilaikyti nuo seksualinių santykių. 4.Nemeluoti. 5.Nesinuodyti (nevartoti jokių svaigalų). 6.Neužimti minkštų ir garbingų vietų (t.y. atsisakyti minkštų čiužinių, patogių krėslų, nereikalauti sau išskirtinio dėmesio).7.Nesipuošti, nedainuoti  ir nešokti (t.y. neorganizuoti pasilinksminimų). 8.Nevalgyti po vidudienio.

Kuo tai gali būti naudinga visiems?

Na, pusė patarimų naudinga kasdien – dėl etikos ir dėl sveikatos, o kiti susiję su asketizmo, vidinės tvirtybės ar susitelkimo ugdymu, bent kiek pamažinimu prisirišimo prie komforto. Kiekvienam turbūt yra savas sudėtingiausias punktas, bet juk galima pasirinkti keletą, jei per sudėtinga laikytis visų. Juk tai nuolat ir šiaip daro daugelis žmonių, norėdami užsigrūdinti, sustiprinti savo dvasią, susitelkti į vidinius dalykus.  Na, o užtemimo metu padaryti sprendimai, veiksmai įsitvirtina daug stipriau: ar tai būtų žalingų įpročių, ar nereikalingų, pabodusių ryšių atsisakymas, ar sprendimas gyventi kitaip, sąmoningiau. Taigi šiuo jėgos momentu galima įtvirtinti teigiamus dalykus savo gyvenime daug stipriau nei įprastai, ne tik neigiamus – tai geroji užtemimo pusė. To visiems ir linkiu.

Nemanykite, kad budizmas yra siaura, uždara tikėjimo sistema. Taip nėra. Budizmas nėra istoriškai susiklostęs vaizduotės ir proto spekuliacijų dirbinys, bet tikslus psichologiškas tikrosios proto prigimties išaiškinimas. 

Lama Zopa Rimpočė